Parking ma coraz większe znaczenie dla poszukujących mieszkań

Parking ma coraz większe znaczenie dla poszukujących mieszkań

W opinii wielu pośredników nieruchomości najbardziej pożądanym dodatkiem do mieszkania, szczególnie w dużym mieście, jest miejsce parkingowe. W oczach polskich inwestorów jest ono cenniejsze niż balkon czy klimatyzacja. Skąd takie priorytety? Decydujące są tu względy finansowe, za miejsce dla samochodu blisko domu w stolicy trzeba zapłacić nawet 600 złotych miesięcznie.

Miejsce parkingowe w cenie!

Z danych serwisu Otodom wynika, że aktualnie dużo częściej szukamy ofert sprzedaży i najmu mieszkań z dostępem do miejsca parkingowego. Zainteresowanie tego typu udogodnieniem wzrosło w kwietniu 2024 o 60% w skali rok do roku. Jak zaznaczają autorzy analizy, parking w nowym budownictwie jest standardem. Jednak na rynku wtórnym wciąż nie wszystkie mieszkania oferują w pakiecie tę cenną przestrzeń. To ważny szczegół, ponieważ właśnie na starych osiedlach najczęściej brakuje miejsca do zaparkowania samochodu w wygodnym miejscu.

W związku z rosnącym popytem coraz częściej pojawiają się oferty sprzedaży lub najmu mieszkań z garażem lub zewnętrznym miejscem postojowym. W kwietniu tego roku te pierwsze stanowiły 47% a drugie 59% wszystkich aktywnych ogłoszeń. Wydaje się, że w Polsce posiadanie własnej przestrzeni parkingowej staje się priorytetem i jest ważniejsze od przydomowego ogródka czy nawet balkonu. Analitycy Otodom przewidują, że w najbliższym czasie będzie rosła zarówno podaż takich ofert, jak i popyt na nie. Wśród siedmiu największych rynków lokalnych najwięcej mieszkań na sprzedaż z garażem znajdziemy w Trójmieście. W kwietniu tego typu udogodnienie obejmowało 75% aktywnych ogłoszeń sprzedaży.

Najemcy też potrzebują parkingu

Własne miejsce parkingowe to coraz częściej ważna sprawa także dla najemców. We Wrocławiu niemal połowa, czyli 48% ogłoszeń w segmencie najmu obejmuje lokum z przestrzenią do parkowania samochodu. W Katowicach to udogodnienie zapewnia 44% ofert, w Poznaniu odsetek ten zatrzymuje się na 42%. Liczby jasno pokazują, że własne prywatne miejsce parkingowe nie jest już rzadkim przywilejem, a staje się standardem.

Oczywiście dostęp do miejsca parkingowego wpływa na wysokość czynszu. Dysponując przestrzenią do zaparkowania samochodu, musimy zapłacić za wynajęcie mieszkania średnio o 2 do 3% za metr kwadratowy więcej.

Z danych serwisu Otomoto wynika, że sprzedaż detaliczna samochodów rośnie. W marcu 2024 kupiono ich o 20% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Nic więc dziwnego, że dla potencjalnych inwestorów coraz większe znaczenie ma wygodne parkowanie. Przestrzeni, dla samochodów brakuje szczególnie w starych dzielnicach dużych miast. Zagęszczenie mieszkańców jest tam wysokie, a dzielnice te nie były projektowane z myślą o tak dużej liczbie aut. Osoby bez prywatnego miejsca parkingowego coraz częściej muszą korzystać z komercyjnych parkingów strzeżonych lub wynajmować sobie prywatne miejsce postojowe. Oba te rozwiązania generują stałe miesięczne koszty. Aby ich uniknąć, lepiej rozejrzeć się za lokum z bonusem w postaci przestrzeni dla samochodu.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.