Zakup mieszkania należy poprzedzić solidnym wyborem. Tak naprawdę sama transakcja jest najprostszym elementem tego przedsięwzięcia. Najtrudniej jest (i wymaga to najwięcej czasu oraz wysiłku) wybrać lokum, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Z tego względu, iż jest to duży wydatek, często wiążący się z wieloletnim zobowiązaniem (kredyt hipoteczny) decyzja nie powinna być pochopna. W tym artykule omawiamy najważniejsze parametry wyboru mieszkania do zamieszkania.
Zacznijmy od lokalizacji. Specjaliści od obrotu nieruchomościami często powtarzają, że to ona decyduje o cenie, bo nawet kiepskie lokum położone w centrum miast sprzeda się szybko i drogo. Czy to oznacza, iż dla ciebie, jako osoby kupującej mieszkanie na własne potrzeby, lokalizacja również jest kluczowa? Niekoniecznie. Bardzo dużo zależy od trybu życia twojego i twoich bliskich. Inne potrzeby będzie miał singiel, a inne ojciec dwojga małych dzieci. Podobnie kolosalne znaczenie ma tu wykonywana praca – czy codziennie musisz być w biurze położonym w centrum, czy może pracujesz zdalnie lub twoja praca nie jest powiązana z jednym miejscem, bo np. jesteś kierowcą? Te wszystkie czynniki mają wpływ na wagę lokalizacji. Dla niektórych osób jest ona kluczowa, ponieważ bardzo mocno decyduje o jakości ich życia. Ale dla innych zdecydowanie się na peryferyjną lokalizację, w zamian za możliwość posiadania większego lokum (ceny na obrzeżach miast są niższe) to dobra alternatywa.
Kolejny parametr, który musisz przeanalizować, podczas wybierania mieszkania dla siebie, to jego wielkość. To należy rozbić na dwie składowe, ponieważ nie są one ze sobą tożsame. Pierwsze to metraż, czyli liczba metrów kwadratowych mieszkania. Decyduje ona o tym, jak dużo przestrzeni będziesz miał do dyspozycji. Wiadomo, że lepiej żyje się, gdy dookoła jest sporo miesjca. Musisz jednak pamiętać, że większy metraż, to większe koszty – obecnie utrzymanie spółdzielczego mieszkania o powierzchni około 80 mkw to comiesięczny wydatek mocno przekraczający tysiąc złotych.
Jak już napisałem, wielkość mieszkania to nie tylko metraż. Chodzi jeszcze o liczbę pomieszczeń. Zdarzają się duże mieszkania, ale z małą liczbą pokoi. Nie są one dobrym rozwiązaniem dla rodziny, bo mimo tego, iż miejsca będzie sporo, funkcjonalnie taki lokal dla rodziny będzie zły – co z tego, że salon jest ogromny, skoro nie masz np. oddzielnego pomieszczenia do pracy lub nawet nie ma sypialni dla rodziców? Na rynku coraz częściej pojawiają się bardzo kompaktowe aranżacje mieszkań o powierzchni 50-60 mkw, w których są 3 lub nawet 4 pokoje. To korzystne finansowo rozwiązanie, chociaż ma też swoje wady – przy zbyt małym metrażu pomieszczeń szybko może brakować miejsca na przechowywania rzeczy, w tym ubrań. Przy większej liczbie domowników dużą niedogodnością może też być tylko jedna łazienka.
Przejdźmy do kolejnego parametru – to dodatkowe udogodnienia. Kiedyś standardem była piwnica przynależąca do nowego mieszkania. Później piwnice zostały zastąpione komórkami lokatorskimi, a obecnie coraz częściej zdarzają się oferty bez takich pomieszczeń. W pierwszej chwili może się to wydawać do zaakceptowania, jednak zastanów się, gdzie będziesz trzymał rower, hulajnogę dziecka, opony czy narzędzia? Nawet niewielkie pomieszczenie gospodarcze jest bardzo przydatne i rezygnacja z niego jest ryzykowna.
Ważnym udogodnieniem w mieszkaniu jest też balkon lub taras. Niektóre osoby nie przywiązują do tego zbyt wielkiej uwagi. Fakt, że w bardzo ruchliwych lokalizacjach balkon może stać niewykorzystywany. Jednak jeśli okolica jest spokojna, w ciepłych okresach roku taki kawałek własnej przestrzeni na zewnątrz to naprawdę ogromne udogodnienie.
Na koniec przejdźmy do parametru, który pewnie wiele osób wymieniłoby na samym początku – cena. Zazwyczaj jest tak, że nasz wymarzony lokal jest poza naszym zasięgiem i musimy iść na pewne kompromisy. Strategią wartą rozważenia jest robienie kompromisów, które są czasowe, czyli np. zamiast kupować mniejsze mieszkanie niż ci potrzebne, kupujesz pożądane, ale przez pewien czas go nie remontujesz lub wykańczasz tylko częściowo. Jest to wyrzeczenie, lecz ostatecznie, docelowo będziesz miał taki lokal, jak ci potrzebny. Ważne jest, aby nie przeszacować swoich możliwości finansowych. Szczególnie w okresach, gdy banki łatwo udzielają wysokich kredytów – zmiana ich oprocentowania może cię szybko wpędzić w kłopoty finansowe.
Dodaj swój komentarz