Jakie są zalety mieszkań z balkonem lub tarasem?

mieszkanie z balkonem

Jeszcze pokolenie naszych rodziców za normę uznawało mieszkania z mikroskopijnymi balkonami. Zdaje się, że samo posiadanie balkonu było już niesamowitym luksusem i nikt nie narzekał, że miał on np. niecałe dwa metry kwadratowe. Wraz z bogaceniem się naszego narodu, gusta i oczekiwania klientów uległy stopniowej zmianie. Obecnie, kupując mieszkanie, oczekujemy dużo wyższego standardu, który przejawia się zarówno lepszą izolacją akustyczną, dostępem do podziemnego parkingu, cichymi windami, ale też balkonem lub tarasem o powierzchni wystarczającej do traktowania go jako miejsca codziennej rekreacji.

Mimo że w ostatnich latach widoczny jest trend kurczenia się przeciętnego mieszkania, to jednak w ujęciu długoterminowym widać, że szukamy coraz większych lokali mieszkalnych. Pokolenie wstecz potrafiło gnieść się całą rodziną w dwóch pokojach, na metrażu nie przekraczającym 50 mkw, co obecnie dla większości osób jest nie do pomyślenia. Standardem staje się nie tylko posiadanie własnej sypialni przez każde dziecko oraz rodziców, ale też coraz częściej niczym dziwnym nie są garderoby, czy dodatkowe ubikacje. To dążenie do zwiększenia komfortu zamieszkiwania poprzez zyskanie dostępu do większej przestrzeni przejawia się także w aspekcie balkonów i tarasów.

Istny boom w tym temacie nastąpił podczas lockdownów wywołanych pandemią koronawirusa. Mnóstwo osób doświadczających codziennego zamknięcie w czterech ścianach ciasnego mieszkania, zatęskniło za możliwością wyjścia chociaż na balkon. W tym okresie portale z ogłoszeniami nieruchomości notowały wzmożone zainteresowanie mieszkaniami z dużymi balkonami oraz tarasami. Lockdown minął, co nie oznacza, iż ludzie zmienili swój gust – taka dodatkowa przestrzeń była i nadal jest w cenie.

Z czego wynika chęć posiadania balkonu lub tarasu? Jakie korzyści z tym się wiążą?

Balkon najbardziej kojarzy się z przestrzenią do wypoczynku. Niby nie jest to nic wielkiego – kilka metrów położonych na zewnątrz budynku. Jednak takie dodatkowe miejsce może być prawdziwym azylem dla domowników, szczególnie, jeśli mieszkanie znajduje się w dosyć cichej okolicy. W nowych inwestycjach balkony są wystarczająco duże, aby móc ustawić na nich niewielki zestaw mebli ogrodowych oraz kwiaty. Część balkonu można zacienić, czy to roślinami, czy kratownicami lub płótnem żeglarskim. Dzięki temu balkon zamienia się w coś na wzór małego ogrodu – można tam odpocząć po pracy, poczytać gazetę, zdrzemnąć się, czy nawet traktować go jako jadalnię i spożywać tam rodzinne posiłki.

Aspekt rekreacyjny ma jeszcze inne znaczenie. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas wolny, np. wykonując prace ogrodowe, to balkon pozwoli ci zaspokajać tę potrzebę. Na dużym balkonie lub na tarasie możesz umieścić tyle nasadzeń w doniczkach, że zadbanie o to będzie doskonałym zamiennikiem posiadania ogrodu. Nie musisz wcale ograniczać się do roślin ozdobnych – balkon to otwarta droga do posiadania własnych warzyw. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym, nie tylko wykonując swoje hobby, ale też dostarczając sobie zdrowego, świeżego pożywienia. Poza tym taki zielony, zadbany balkon, jest jeszcze lepszym miejscem wypoczynku, do którego możesz zapraszać rodzinę oraz znajomych.

Druga zaleta posiadania balkonu lub tarasu to po prostu zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkania. Co prawda nie jest to pomieszczenie nadające się do zamieszkania, ale za to doskonale nadaje się do przechowywania niektórych rzeczy. Jeśli wstawisz tam szczelną szafę, to ta funkcjonalność mocno się zwiększa. Jeżeli nadal ci tego mało, możesz rozważyć opcję zabudowania balkonu. Zależnie od jego wielkości oraz tego, jak jest usytuowany w bryle budynku, będzie to koszt kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Jednak to pieniądze warte wydania, ponieważ nowoczesne zabudowy balkonów są nie tylko estetyczne, ale też bardzo funkcjonalne. Jeśli zależy ci na estetyce, zwróć uwagę na technologie zabudowy bez ramkowej – na prowadnicach umożliwiających otwieranie balkonu, osadzone są tafle szkła, bez ramek, dzięki czemu cała konstrukcja jest wizualnie bardzo lekka. Zabudowa wydłuża sezon korzystania z balkonu, a podczas deszczu oraz opadów śniegu sprawia, że twój balkon pozostaje suchy, możesz więc na nim bezpieczniej przechowywać rzeczy oraz spędzać na nim czas nawet w tak niekorzystną pogodę.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.