Nie ma czegoś takiego, jak nowe mieszkanie idealne dla każdego. Mieszkanie, tak jak każdy inny towar, musi być dopasowane do klienta, aby zaspokajać jego potrzeby. Dlatego wybierając odpowiednie lokum, trzeba mieć na uwadze specyfikę oczekiwań oraz możliwości nabywcy. Jednym ze standardowych scenariuszy, często występujących w pracy pośrednika, jest poszukiwanie mieszkania dla rodziny z dziećmi. W tym artykule analizujemy taki przypadek, wyjaśniając, czym należy się kierować podczas wyboru.
Z czego wynika to, że rodziny z dziećmi są częstymi klientami biur nieruchomości? Pojawienie się dzieci oraz ich dorastanie to kolejny ważny etap w życiu człowieka. Wiąże się z bardzo dużymi zmianami, w tym z radykalną zmianą potrzeb mieszkaniowych. Należy to uwzględnić, poszukując odpowiedniego lokum. To ważne także z tego powodu, że rodzina z dziećmi ma dużo mniejszą elastyczność życiową niż singiel i ewentualna kolejna zmiana miejsca zamieszkania, ze względu na niedopasowanie lokalu, będzie dużym problemem.
Cechy mieszkania istotne dla rodziny z dziećmi
1. Metraż. Czyli powierzchnia mieszkania w metrach kwadratowych. W tej kwestii należy uwzględniać, że na rynku operuje się dwoma wartościami – metrów użytkowych oraz metrów liczonych po podłodze. Ta druga wartość często pojawia się w ofertach i dotyczy mieszkań z pomieszczeniami na poddaszu, gdzie występują tzw. skosy. Liczenie powierzchni użytkowej zależy od wysokości mieszkania i jedną z podstawowych zasad jest to, że pomija się całą powierzchnię, gdzie strop jest na wysokości mniejszej niż 1,4 metra. Mieszkanie na poddaszu często kusi dużym metrażem za niewielką cenę, jednak ostatecznie okazuje się, że to metry liczone po podłodze. Nie oznacza to, iż takie lokum nie będzie dobre dla rodziny. Mniejsze pokoje, ze skosami, dla małych dzieci nie będą żadnym utrudnieniem.
Ogólnie powierzchnia mieszkania dla rodziny z dziećmi jest niezwykle istotna, ponieważ przekłada się i na więcej opcji aranżacji pomieszczeń, i na większą liczbę szaf i schowków. W małym mieszkaniu, nawet jeżeli ma dużo pokoi, szybko zabraknie nam miejsca chociażby na ubrania.
2. Układ pomieszczeń. Wspominaliśmy już o tym w poprzednim punkcie – temat jest powiązany z metrażem, ale nie jest z nim tożsamy. W sprzedaży są lokale tupy studio, z dużą przestrzenią, ale jednym pokojem. To fajna opcja dla osoby samotnej, ale nie dla rodziny z dziećmi. Taka rodzina może mieć mniej metrów użytkowych, ale musi posiadać odpowiednią liczbę pomieszczeń, pozwalającą wygospodarować sypialnię dla dzieci, dla rodziców, salon oraz, optymalnie, jakiś pokój do pracy. Także już przy rodzinie 2+2 przyda się druga ubikacja (pierwsza zazwyczaj połączona jest z łazienką). Kwestia łączenia kuchni z salonem to już osobisty wybór, jednak takie połączenie pozwala wygospodarować kolejny pokój w miejsce dotychczasowej kuchni.
3. Lokalizacja. Częstym błędem rodzin z dziećmi jest redukowanie kosztów zakupu mieszkania w zamian za wybór bardziej peryferyjnej lokalizacji. Może się wydawać, iż dzieciom będzie służyć więcej spokoju i przestrzeni, jednak w praktyce największym wyzwaniem okaże się to, że wszędzie jest daleko. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że młodsze dziecko nie będzie podróżować komunikacją publiczną samodzielnie, trzeba będzie je więc wszędzie wozić. To problem do rozważania tam, gdzie taka komunikacja w ogóle sprawnie działa, bo na obrzeżach miast może być z tym różnice i być może trzeba będzie sobie podporządkowywać dzień pod niezbyt bogaty rozkład jazdy autobusów.
Najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jest osiedlenie się w miejscu, które posiada wystarczającą infrastrukturę, tj. taką zaspokajającą większość codziennych potrzeb. Mamy tu na myśli żłobki, przedszkola, szkoły, ale też sklepy, punkty usługowe, przychodnie. Warto też, aby w okolicy było jakieś miejsce do zabawy (bezpieczny plac zabaw), do spaceru i do jeżdżenia rowerem. Peryferyjna lokalizacja z bezpośrednim sąsiedztwem obwodnicy czy innej ruchliwej trasy może wcale nie być optymalnym rozwiązaniem.
Jak sam widzisz – potrzeby rodziny z dziećmi są specyficzne. Dobranie pod nie mieszkania to zadanie wymagające, ale też odpowiedzialne.
Dodaj swój komentarz