Czy podczas odbierania mieszkania warto jest korzystać z pomocy fachowca

odbiór mieszkania przez fachowca

Odbiór mieszkania to zwykle bardzo ekscytujący moment, który wieńczy miesiące, jeśli nie lata starań o własny dom. Jest to też bardzo ważna formalność, która może mieć realny wpływ na stan mieszkania i komfort życia całej rodziny. Już na wstępie warto podkreślić, że odbiór kluczy to nie to samo, co odbiór techniczny lokalu. To właśnie sprawdzenie stanu technicznego jest najważniejszym etapem zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Czy warto w takim momencie zapewnić sobie wsparcie specjalisty?

Sprawdź co kupiłeś

Przekazanie kluczy to prosty gest, który następuje po odbiorze technicznym i to właśnie on jest momentem kluczowym dla bezpieczeństwa naszej inwestycji w mieszkanie. W czasie takiej wizyty i oględzin lokalu musi być obecny nowy właściciel mieszkania i przedstawiciel firmy deweloperskiej. Inwestor może zabrać ze sobą fachowca, który pomoże mu ocenić stan techniczny wnętrza. To stosunkowo nowa praktyka, lecz zyskuje na popularności. Dlaczego?

Obecność fachowca nie jest obowiązkowa, jednak bardzo pomaga właścicielowi ocenić, czy przy budowie jego lokalu nie doszło do nieprawidłowości. Aby dobrze to zweryfikować, należy umówić taką wizytę w ciągu dnia przy jasnym świetle i przeznaczyć na nią około dwie godziny. Tyle jest potrzebne, aby sprawdzić zgodność rozkładu z planem, kontrolować poziomy i piony podłóg, i ścian, czy sprawdzić najważniejsze instalacje. Do tego wszystkiego potrzebna jest wiedza i narzędzia. I choć wielu inwestorów dokonuje odbioru technicznego samodzielnie, dla tych, którzy nie czują się z tym pewnie, obecność fachowca może bardzo pomóc.

Trzeba pamiętać, że odbiór każdego lokalu jest sprawa indywidualną. I choć łatwo uzyskamy informacje o tym, co warto sprawdzić, oko specjalisty sprawniej wychwyci usterki, które przeoczyłby laik. Specjalista dokonujący odbioru podpowie nam też, jakie dokumenty warto ze sobą zabrać i o co zapytać przedstawiciela firmy deweloperskiej, nim potwierdzimy, że wszystko z mieszkaniem w porządku. Z tego typu deklaracją nie warto się spieszyć, jeśli dokonamy odbioru i podpiszemy wszystkie dokumenty, to usterki, które odkryjemy później, będziemy naprawiać na własny koszt.

Poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze, co kupujemy, decydując się na wsparcie specjalisty w czasie odbioru technicznego. Jeśli jako nowi właściciele posiadamy wiedzę, która pomoże nam przejść ten ważny etap, to możemy dokonać go samodzielnie. Jeśli jednak brak nam czasu i zainteresowań technicznych, fachowa pomoc może okazać się kluczowa dla przyszłego komfortu mieszkania. W czasie oględzin należy dokonać dokumentacji wszystkich usterek i nieprawidłowości, które odkryjemy. Jeśli zgłosimy to w odpowiednim momencie, naprawa leży po stronie wykonawcy, czyli dewelopera. Gdy się spóźnimy lub coś przeoczymy- remonty oraz koszty naprawcze będą już zupełnie nasza sprawą. W świetle tego, ile obecnie kosztuje mieszkanie, różnica jest niebagatelna.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.