Systemy smart home – prosty sposób na podniesienie wartości mieszkania

Systemy smart home – prosty sposób na podniesienie wartości mieszkania

Każdy inwestor nieruchomości pragnie maksymalizować zyski ze sprzedaży czy wynajmu swojego mieszkania. Jednak w świecie, gdzie decydujące są często detale, nie wystarczy już tylko dobrze zaplanowany układ pomieszczeń czy estetyczne wykończenie. Wzrost wartości może być osiągnięty poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które przyciągną uwagę potencjalnych kupujących i najemców. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na osiągnięcie tego celu są systemy smart home.

Czym jest smart home?

To zintegrowane rozwiązanie technologiczne, które umożliwia zdalne zarządzanie oraz automatyzację wielu funkcji mieszkania – od sterowania oświetleniem, przez regulację temperatury, aż po kontrolę systemów zabezpieczeń. Wprowadzenie takich systemów w prosty sposób przekształca mieszkanie w innowacyjną przestrzeń, dostosowaną do potrzeb XXI wieku, co czyni je atrakcyjniejszym dla potencjalnych klientów i zwiększa ich wartość rynkową. Dla nas istotne są trzy cechy smart home: podnosi komfort eksploatacji mieszkania, obniża koszty eksploatacji i jest bardzo łatwo skalowalny.

Dlaczego systemy smart home podnoszą wartość mieszkania?

Wbrew pozorom – to nie tylko kwestia mody. Chociaż tego czynnika też nie można pominąć. Technologia jest modna, nowinki technologiczne przyciągają uwagę i na pewno jeśli wprowadzisz elementy smart home to mieszkania, ten psychologiczny aspekt będzie miał znaczenie. Jednak korzyści nie ograniczają się do niego, ponieważ są realne. Smart home to:

  • udogodnienia dla mieszkańców,
  • oszczędność energii,
  • zwiększenie bezpieczeństwa.

Rozwiązania smart home pozwalają zautomatyzować wiele codziennych czynności oraz wykonywać je zdalnie. Do tego automatyzacja oparta na regułach i harmonogramach to łatwy sposób na oszczędzanie energii (np. ograniczanie ogrzewania lokalu w godzinach, gdy domownicy są w szkole i pracy). Ważny jest też aspekt zwiększenia bezpieczeństwa, dzięki takim urządzeniom jak czujniki smogu, automatyczne zamki, alarmy czy kamery wideo.

Skalowalność instalacji smart

Jak już wspomnieliśmy, z punktu widzenia inwestora, jedną z głównych zalet rozwiązań z zakresu smart home jest skalowalność ich wdrażania. Pełny system smart home to sieć czujników i efektorów połączonych z centralką. Instalację tę uwzględnia się już na etapie budowy lub remontu. Lecz jeśli nie chcesz robić remontu, nic straconego, ponieważ poszczególne elementy smart home możesz wprowadzać bez większej ingerencji w nieruchomość. Wynika to także z tego, iż zamiast komunikacji przez kable stosuje się bezprzewodowy przesył danych, więc elementy smart muszą jedynie być podłączone do prądu – zarządzanie odbywa się przez bluetooth lub wifi.

Wprowadzając elementy smart home do mieszkania możesz albo budować system od zera, bazując na poszczególnych elementach, np. żarówkach wifi, albo zdecydować się na któryś z dostępnych na rynku systemów, które są modułowe i umożliwiają stopniową rozbudowę.

Elementy smart, które warto zainstalować w mieszkaniu

Ta lista zawiera elementy, które są łatwe do zainstalowania, niedrogie, a przy tym w odczuwalny sposób poprawiają jakość eksploatacji lokalu:

  1. Inteligentne oświetlenie: zdalne sterowanie, automatyczne dostosowywanie się do pory dnia, dostosowywanie intensywności światła do potrzeby.
  2. Termostaty: automatyczne regulowanie temperatury, dostosowywanie do nawyków mieszkańców, regulowanie temperatury pomieszczeń zgodnie z harmonogramem (np. obniżanie jej w nocy).
  3. Systemy zabezpieczeń: inteligentne zamki, kamery, czujniki ruchu, z dostępem zdalnym, z dowolnego miejsca (dzięki podpięciu do sieci wifi).
  4. Głośniki i asystenci głosowi: sterowanie głosem różnych urządzeń w domu, tworzenie zintegrowanego systemu audio.
  5. Inteligentne rolety i zasłony: sterowanie światłem zewnętrznym w zależności od pory dnia, redukowanie temperatury w upalne dni poprzez odcinanie światła słonecznego podczas nieobecności lokatorów.
  6. Czujniki jakości powietrza: monitorowanie i informowanie o potrzebie wentylacji.

Smart home jest smart!

Jak sam widzisz – elementy smart to naprawdę prosty sposób na podbicie atrakcyjności lokalu mieszkalnego. Warto w to zainwestować, niezależnie od tego, czy celem jest wynajem, czy sprzedaż mieszkania.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.