Raty notarialne to forma finansowania zakupu nieruchomości, która staje się ostatnio coraz bardziej popularna na rynku nieruchomości. Dzięki ratom notarialnym można zakupić nieruchomość na raty, ale bez udziału banku i kredytu hipotecznego. Czym są raty notarialne? Jak ta forma działa w praktyce i kto może z niej skorzystać? Przeczytaj.
Raty notarialne – czym są?
Zaostrzenie przepisów dotyczących zdolności kredytowej Polaków spowodowało dla wielu z nich ograniczenie dostępu do kredytów hipotecznych. Ponadto, poprzez podwyższenie stóp procentowych, wzrosły koszty ponoszone przy spłacie kredytów. Ta sytuacja przyczyniła się do wzrostu popularności innej formy finansowania zakupu własnego mieszkania, tj. rat notarialnych.
Raty notarialne coraz częściej oferują deweloperzy. Oprócz obniżania cen nieruchomości czy oferowania bonusów, firmy deweloperskie starają się teraz ułatwić zainteresowanym kupno właśnie poprzez sprzedaż na raty notarialne. Dotyczy to oczywiście nie tylko deweloperów, osoby fizyczne również mogą oferować tą formę finansowania, jeśli chcą szybciej sprzedać posiadaną nieruchomość.
Cały proces polega na podpisaniu aktu notarialnego, w którym kupujący zobowiązuje się do regularnych wpłat na konto dewelopera. Ten zabezpiecza swoje interesy, np. przez hipotekę lub klauzule egzekucyjne w umowie. Przeniesienie prawa własności do lokalu następuje dopiero po spłacie całego zobowiązania. Rozwiązanie to jest dobre dla osób, które chcą uniknąć kredytu hipotecznego, dysponują częścią środków na kupno nieruchomości, ale potrzebują rozłożenia pozostałej kwoty na raty, mają stałe dochody pozwalające na regularne spłaty rat. Brak płatności może mieć dla kupującego przykre konsekwencje. Deweloper może wtedy bowiem np. zająć taką nieruchomość, bo według prawa stanowi ona jego własność.
Raty notarialne – na co zwrócić uwagę?
Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy wsparcia, kupujący musi być świadomy, że przez cały okres spłaty należności za nieruchomość, prawnie nie będzie ona jego własnością. Przeniesienie praw nastąpi dopiero po uregulowaniu całej należnej kwoty. Ponadto przed zawarciem umowy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan prawny nieruchomości. Należy tym samym upewnić się, że nieruchomość nie ma żadnych ukrytych wad prawnych. Warto też sprawdzić dokładnie szczegóły dotyczące wpisów w księgach wieczystych oraz wszystkie zapisy umowy, a tym kary za ewentualne opóźnienia. Kupujący musi wiedzieć, że umowa wykorzystująca płatność ratalną jest umową bardziej skomplikowaną niż standardowy kontrakt z jednorazowym rozliczeniem. Dla pewności warto również zasięgnąć opinii specjalisty, który dokładnie przeanalizuje treść aktu notarialnego, który kupujący planuje podpisać. Znaczenie ma równiez sama firma deweloperska, gdyż w przypadku ogłoszenia jej upadłości, mieszkanie może wejść do masy upadłościowej. Wtedy kupujący, który podpisał umowę z deweloperem na kupno nieruchomości, ale bez przeniesienia własności, najprawdopodobniej będzie zmuszony dochodzić swoich praw w sądzie.
Dodaj swój komentarz