Proekologiczne trendy są nie tylko korzystne z punktu widzenia naszej planety. Mają też ogromne znaczenie w biznesie. Po prostu ekologia stała się modna i dobrze się sprzedaje. Do tego pozwala osiągnąć realne oszczędności, co w dobie wciąż rosnących cen energii jest niezwykle ważne. Z tego względu tzw. zielone technologie zyskują na znaczeniu w branży nieruchomości. Już teraz w istotnym stopniu wpływają na cenę metra kwadratowego mieszkania, a tendencja ta w najbliższych latach ulegnie wzmocnieniu.
Klienci zwracają coraz więcej uwagi na proekologiczne rozwiązania w nieruchomościach mieszkaniowych. Rząd wzmacnia te zachowania, wprowadzając regulacje karzące za niskie standardy energetyczne budynku (np. wprowadzenie obowiązku posiadania świadectw energetycznego i zamieszczanie tych informacji w ogłoszeniach). Przekłada się to na strategie deweloperów, którzy w nowych inwestycjach wprowadzają coraz więcej zielonych technologii. Najpopularniejsze to:
- panele słoneczne i fotowoltaiczne. Są one elementem większej instalacji, która przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną (fotowoltaika) lub podgrzewają wodę (panele solarne). Znacznie obniżają rachunki za energię i zwiększają wartość nieruchomości.
- systemy zarządzania energią. Monitorują i regulują zużycie energii, co prowadzi do większej efektywności energetycznej, a tym samym mniejszych rachunków, bez konieczności rezygnowania z udogodnień.
- systemy recyklingu wody. Temat deficytu wody oraz jej niewłaściwego obiegu jest coraz istotniejszy. Dlatego systemy takie gwałtownie zyskują na popularności. Mogą gromadzić (i ew. oczyszczać) wodę deszczową do ponownego użycia.
- pompy ciepła. Wykorzystują ciepło z ziemi lub powietrza do ogrzewania lub chłodzenia domu. Obecnie są już niemal obowiązującym standardem w zabudowie jednorodzinnej, przy czym często są sprzęgane z instalacją fotowoltaiczną (pompa ciepła zasilana jest energię elektryczną).
- izolacja termiczna. Wciąż zaostrzane przepisy wymuszają podnoszenie standardu izolacji termicznej nowych budynków. W praktyce oznacza to szereg różnych zabiegów, w tym stosowanie zaawansowanej izolacji ścian oraz wysokiej jakości okien i drzwi.
- ładowarki samochodów elektrycznych. Jeszcze niedawno samochody elektryczne były ciekawostką dla bogatych, lecz z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Do ich wygodnej eksploatacji potrzebna jest ładowarka w miejscu zamieszkania, dlatego też deweloperzy instalują takie w nowych inwestycjach (czy to w podziemnych garażach, czy przy stanowiskach postojowych na zewnątrz).
- zielone dachy. To rozwiązanie, które jest nie tylko ekologiczne, ale też bardzo poprawia walory użytkowe i estetyczne budynku, tworząc dodatkową przestrzeń rekreacyjną.
Jak już wspomnieliśmy – obecność zielonych technologii w budownictwie mieszkaniowym wpływa na jego atrakcyjność przede wszystkim na dwa sposoby. Po pierwsze jest to zgodne z coraz modniejszymi trendami, czyli jest odpowiedzią na typ popytu. Po drugie, co dotyczy osób bardziej praktycznych, zielone technologie w znacznym stopniu obniżają koszty eksploatacji budynku – ich zalety widać na comiesięcznych rachunkach za energię.
Z roku na rok w budownictwie pojawia się coraz więcej proekologicznych rozwiązań. Zyskują one na popularności i stają się masowe, jak chociażby pompy ciepła i fotowoltaika. Jednak przed nami wciąż jest kilka rewolucji. Jedną z nich może być zastosowanie wodoru w ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Póki co jest to pieśń przyszłości, jednak na wodór z nadzieją patrzy też branża motoryzacyjna, więc perspektywy rozwoju tej technologii są bardzo realne.
Ze względu na narastające problemy ekologiczne, przekładające się na zmiany klimatu i idące za tym realne straty gospodarcze, zielone technologie w budownictwie będą szybko zyskiwały na znaczeniu. Z jednej strony będzie to stymulowane rosnącą świadomością konsumentów, z drugiej – zaostrzaniem się przepisów wymuszających podnoszenie ekologicznych standardów budownictwa mieszkaniowego. Biorąc pod uwagę powyższe – proekologiczne rozwiązania będą w coraz większym stopniu podnosiły wartość nieruchomości.
Dodaj swój komentarz