Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania na większe jest często rezultatem różnych potrzeb. Możliwe, że Twoja rodzina się powiększa, a obecne miejsce nie jest już wystarczająco przestronne. Może prowadzisz domowe biuro lub masz hobby, które wymaga więcej miejsca. Czasami po prostu pragniesz komfortu dodatkowej przestrzeni, która daje swobodę i możliwość indywidualnego rozplanowania swojego środowiska życia. Niezależnie od powodów, zmiana lokum na większe to ważna i trudna decyzja, która wiąże się z wieloma rozważaniami. Czy lepszym wyborem będzie duże mieszkanie w centrum miasta, czy może dom na przedmieściach? Ten artykuł ma na celu przedstawić argumenty za i przeciw obu rozwiązaniom.
Zaczniemy od przyjrzenia się obydwu opcjom, czyli domom oraz dużym mieszkaniom. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiązań?
Cechy dużych mieszkań
Chyba największą zaletą mieszkań jest dostęp do miejskich udogodnień. Życie w obrębie miasta często pozwala niemal całkowicie zrezygnować z używania samochodu lub ograniczyć je do minimum. Jest to tym bardziej istotne, gdy masz dzieci – bez dostępu do transportu publicznego będą skazani na Twoją pomoc jako kierowcy. Poza tym dochodzi też bliskość placówek kulturalnych (kina, teatry), miejsc rozrywki i rekreacji (place zabaw, siłownie, boiska, parki), urzędów, szpitali, przychodni, lekarzy, punktów usługowych, sklepów… czyli wszystko to, co pozwala załatwiać codzienne potrzeby i kaprysy masz na miejscu. Do tego dochodzi łatwość utrzymania – płacisz czynsz spółdzielni lub wspólnocie i większość rzeczy jest załatwiana bez Twojego udziału. Jeśli mieszkanie znajduje się w dobrej dzielnicy, istotne jest także większe bezpieczeństwo niż w bardziej odludnym miejscu.
Jakie są minusy mieszkania? Zazwyczaj cena za metr kwadratowy będzie sporo wyższa niż w przypadku zakupu lub budowy domu. Tym bardziej, gdy chcesz kupić lokum w nowym budynku, w nowej dzielnicy, a do tego nabyć przestrzenie dodatkowe, takie jak miejsce parkingowe, garaż czy komórkę lokatorską. Lecz chyba największą wadą mieszkania jest brak prywatności. W domu jednorodzinnym jesteś tylko Ty i Twoi bliscy, a w bloku otaczają Cię inni ludzie. Jeśli izolacja akustyczna nie jest najwyższego poziomu, to oni słyszą Ciebie, a Ty ich. Irytujące mogą być też ograniczenia związane z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni – w przypadku mieszkania nie masz pełnej swobody zasad jego eksploatacji. Co ciekawe, w ostatnich latach koszty eksploatacji mieszkań wzrosły tak mocno, że duże lokum może być droższe w utrzymaniu niż nowoczesny dom.
Cechy domów
Dom daje prywatność – to w końcu Twoje “królestwo”. Do tego masz w nim zazwyczaj dużo więcej przestrzeni niż w mieszkaniu. Wynika to chociażby z niższego kosztu nabycia lub wybudowania metra kwadratowego. Do tego dochodzi dodatkowa przestrzeń na zewnątrz, czyli ogród i taras – udogodnienia, których urok ciężko przecenić w ciepłych porach roku. No i jako że “wolnoć Tomku w swoim domku”, masz pełną swobodę dokonywania zmian i modyfikacji swojej nieruchomości.
Niestety dom ma też wady. Na pewno wymaga więcej czasu i wysiłku na utrzymanie. Jako właściciel domu często będziesz musiał zająć się “gospodarskimi” czynnościami, czyli skosić trawnik, posprzątać obejście czy naprawić odpadającą rynnę. Niedogodnością jest też większa odległość od sklepów, punktów usługowych, lekarzy. Jeśli chodzi o koszty, to utrzymanie starego domu, ze słabą izolacją termiczną, przestarzałym kotłem oraz bez instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła może być sporym obciążeniem dla budżetu.
W takim razie – co wybrać?
Jak sam widzisz jest sporo argumentów za i przeciw dla obydwu opcji. Tak naprawdę sprawa rozbija się o Twoje potrzeby i preferencje oraz budżet. Jeśli Cię stać na dom w mieście, to odpada szereg wad zamieszkiwania w domu, związanych z peryferyjnym położeniem. Dom na obrzeżach miasta lub poza nim może być uciążliwością, jeśli masz dzieci i często coś załatwiasz w mieście. Jeśli pracujesz zdalnie – te uciążliwości będą mniejsze. Z kolei mieszkanie, jeżeli jest dobrze zaaranżowane, duże i położone na kilku kondygnacjach, może stać się realną alternatywą dla domu.
Dodaj swój komentarz