Czym jest asset swap na rynku nieruchomości?

Czym jest asset swap na rynku nieruchomości?

W nieruchomości za granicą można inwestować, nawet nie posiadając gotówki. Innowacyjne rozwiązania asset swap umożliwiają również finansowanie zakupu nieruchomości za granicą z wykorzystaniem zdolności kredytowej i kredytu hipotecznego zaciągniętego w Polsce.

Dywersyfikacja majątku to jedna z podstawowych zasad inwestowania. Lokując swoje oszczędności w różne instrumenty i na różnych rynkach maksymalizujemy zyski i jednocześnie zabezpieczamy swój majątek przed stratami, jakie moglibyśmy ponieść w przypadku krachu na jednym z rynków.

Decydując się na inwestycję w nieruchomości, najczęściej kupujemy je w Polsce. Brak znajomości innych rynków, przepisów obowiązujących w innych krajach, a czasami również nieznajomość języka zazwyczaj skutecznie zniechęcają nas do zakupów za granicą. Inwestycja całego majątku na krajowym rynku nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Ceny mieszkań rosną od dłuższego czasu, ale coraz częściej mówi się o ryzyku pęknięcia bańki.

Jak zainwestować za pomocą mechanizmu asset swap?

Dywersyfikacja majątku i zakup nieruchomości za granicą, nawet w egzotycznych zakątkach globu, są obecnie możliwe dzięki innowacyjnej usłudze asset swap. Posiadane w Polsce aktywa (głównie nieruchomości, ale także inny rodzaj majątku) można zamienić na własność nieruchomości np. na Karaibach. Kompleksową usługę tego typu oferuje m.in. Samana Grup Holding, który jest jednym z największych deweloperów i właścicieli ziemskich na Dominikanie.

Zakup nieruchomości w tak malowniczym i egzotycznym zakątku świata jest doskonałą inwestycją kapitału, ale również sposobem na poznanie nowych kultur, zmianę stylu życia, czy stworzenie nowego, przyjaznego środowiska do pracy zdalnej.

Jeśli nie dysponujemy gotówką, ale posiadamy majątek np. w postaci nieruchomości, samochodów, firmy itp. to możemy nasze aktywa zamienić na zagraniczną nieruchomość. Firma realizująca usługę asset swap w pierwszej kolejności dokonuje wyceny zarówno naszego majątku, jak i nieruchomości, którą chcemy kupić.

Jeśli wartość naszego majątku jest wyższa, możliwe jest rozliczenie nadwyżki w gotówce. Rozwiązanie działa również drugą stronę, co oznacza, że w gotówce możemy dopłacić brakująca kwotę do wartości nabywanej nieruchomości. Cała transakcja jest wspierana przez prawników oraz doradców podatkowych, dzięki czemu zyskujemy pomoc w całym procesie i ograniczamy ryzyko związane z lokowaniem pieniędzy na nieznanym na rynku.

Asset swap z wykorzystaniem kredytu

Asset swap na rynku nieruchomości jest dostępny dla szerokiego grona inwestorów, nawet osób niedysponujących w danej chwili aktywami, ale posiadającymi zdolność kredytową potrzebną do otrzymania kredytu hipotecznego.

Polskie banki nie udzielają kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości za granicą. Jest to między innymi związane z trudnością ustanowienia docelowego zabezpieczenia w postaci ustanowienia hipoteki na finansowanej nieruchomości oraz problematycznej i kosztownej windykacji w przypadku braku spłaty zobowiązania. Do tej pory było to barierą bardzo trudną do pokonania. Asset swap umożliwia jednak zostanie właścicielem nieruchomości za granicą, z wykorzystaniem zdolności kredytowej oraz kredytu hipotecznego zaciągniętego w Polsce.

Korzystając z oferty polskiego banku, możemy wziąć kredyt na zakup nieruchomości w Polsce. Najczęściej w takiej transakcji kupowana jest nieruchomość, której właścicielem jest firma oferująca usługę asset swap. Po przeniesieniu prawa własności na kupującego podpisywana jest umowa zamiany aktywów. W ten sposób mieszkanie lub dom w Polsce zamieniane jest na własność gruntu, apartamentu lub innej nieruchomości za granicą.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.