Teatr Muzyczny w Łodzi położony jest na ulicy Północnej 47/51. Stanowi najstarszą scenę muzyczną w tym mieście. Na repertuar łódzkiego Teatru Muzycznego składają się wielkie dzieła klasyki operetkowej, klasyczne musicale oraz komedie muzyczne. Przedstawiane w tej placówce formy sceniczne oparte są na różnorodności, aby trafiały w rozmaite upodobania estetyczne, temperamenty i poczucie humoru widzów. Teatr Muzyczny w Łodzi jest atrakcyjny zarówno dla dzieci oraz młodzieży, jak i dorosłej publiczności. Stanowi miejsce, w którym nie tylko grane są najlepsze i najnowsze spektakle musicalowe oraz operetkowe, ale także gdzie odbywają się koncerty znanych artystów i organizowane są wystawy plastyczne czy warsztaty teatralne.
Dawniej teatr muzyczny w Łodzi nosił nazwę Teatru Muzycznego Lutnia. Powstał on w 1945 r. z inicjatywy jego pierwszego dyrektora- Władysława Szczawińskiego. Ówczesny zespół teatralny tworzyli wileńscy artyści z Teatru Komedii Muzycznej Lutnia. Był to pierwszy powojenny oraz do roku 1947 jedyny teatr operetkowy w Polsce. Pierwsza siedziba tej placówki mieściła się w budynku przy ul. Nawrota 27. To właśnie tam 3 listopada 1945 r. odbyło się pierwsze przedstawienie łódzkiego teatru Muzycznego- premiera komedii muzycznej zatytułowanej „Podwójna Buchalteria” A. Grunna. Pierwszą wystawioną operetką była „Wiktoria i jej huzar” autorstwa P. Abrahama, a pierwszym musicalem – „Kiss me, Kate!” C. Portera. Następnie teatr ten zwany po prostu łódzką Operetką przeniesiono do gmachu znajdującego się przy ul. Piotrowskiej 243. 23 marca 1946 r. odbyła się tam premiera „Króla włóczęgów” R. Frimla. W 1950 r. zmarł dyrektor „Lutni” W. Szczawiński, zaś rok później teatr ten zyskał status Państwowej Operetki Łódzkiej. W lipcu 1964 r. „Lutnia” zyskała nowo ukończoną siedzibę przy ul. Północnej, gdzie mieści się do dziś. Z tej okazji wystawiono wówczas „Ułanów księcia Józefa” autorstwa Z. Wiehlera. Zmieniono także nazwę „Lutni” na „Teatr Muzyczny”. Architektem nowej placówki był Tadeusz Melchinkiewicz. 11 lat potem wystawiono jedną z najbardziej oryginalnych inscenizacji na scenie łódzkiego Teatru Muzycznego – operetkę „Figle Majsary” z muzyką nawiązującą do folkloru uzbeckiego. W 2011 roku zakończył się remont budynku łódzkiego Teatru Muzycznego, który trwał od roku 2007. Dzięki niemu rozbudowano część skrzydła zachodniego, część południową oraz frontową mieszczącą hall szatniowy, a także foyer dla widzów. Dziś całkowita powierzchnia teatru wynosi 10413,57 m2 i posiada sporą ilość miejsc (na parterze – 477 oraz 375- na balkonie). Ceny biletów wahają się od 10 zł (ulgowy) do nawet 90 zł (miejsca VIP).
Teatr Muzyczny w Łodzi był wielokrotnym laureatem nagrody Złotej Maski przyznawanej przez łódzkich recenzentów dla najlepszego przedstawienia danego roku (m.in. w 1995 r. za przedstawienie „Zemsty nietoperza” J. Straussa, w 1998 r. za „Człowieka z La Manchy” M. Leigha i operetkę pt. Orfeusz w piekle” autorstwa J. Offenbacha w 2000 r.).
Dodaj swój komentarz