Szukający mieszkania na wynajem mają dobrą pozycję negocjacyjną

Szukający mieszkania na wynajem mają dobrą pozycję negocjacyjną

Rynek najmu nieruchomości wygląda zupełnie inaczej niż w latach 2022-2023, kiedy mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim popytem, szybko znikającymi ofertami lokali i rosnącymi cenami. Obecnie panuje na nim większa równowaga, a najemcy mają duży wybór i lepszą pozycję negocjacyjną. Jakie są prognozy? Czego można się spodziewać w nadchodzących kwartałach?

Nastroje na rynku najmu nieco się poprawiły

Portal Nieruchomosci-online.pl regularnie przeprowadza badanie nastrojów rynkowych wśród agentów nieruchomości. Najnowsze zrealizowano w I kwartale 2025 roku. Wynik – 52,2 na 100 punktów – wskazuje na lekką poprawę, ale należy wspomnieć, że 50 pkt. to rezultat, który stanowi tutaj granicę optymizmu. Trudno uznać go za spektakularny, ale daje sygnał stabilizacji po trudnym roku 2024.

Coraz więcej inwestorów wraca na rynek najmu, chociaż wciąż popyt nie jest wysoki. Natomiast w dalszym ciągu drogie kredyty hipoteczne stanowią dużą barierę dla kupujących. Wielu nie ma zdolności kredytowej i póki co najem pozostaje dla nich jedynym wyborem. Kolejnym czynnikiem, który może przyczyniać się do nieco większej popularności najmu, jest brak dopłat rządowych do kredytów.

Coraz większa podaż i stabilizacja czynszów

Ze wspomnianego badania przeprowadzonego przez Nieruchomosci-online.pl wynika, że pośrednicy zauważają wysoką podaż mieszkań na wynajem. 47% respondentów przewidywało, że w II kwartale 2025 roku będzie ona jeszcze większa. To dobry czas dla szukających lokali – mają duży wybór, a jednocześnie pole do negocjacji.

Chociaż ceny najmu w największych miastach pozostają wysokie, nawet 30% wyższe niż przed pandemią, to jednak nie mamy już do czynienia z takimi wzrostami jak we wspomnianych latach 2022-2023. Wysoka podaż nie przekłada się na spadki cen najmu, co w dużej mierze wynika z odkładania zakupu nieruchomości na później, w oczekiwaniu na niższe ceny i tańsze kredyty.

Zdecydowana większość pośredników spodziewała się, że w II kwartale 2025 roku nie dojdzie do wzrostów cen. 53% wskazało na brak zmian, a 32% – na spadki.

Część właścicieli mieszkań na wynajem – szczególnie ci, którzy posiadają nieruchomości poza centrum albo o niższym standardzie – decyduje się na obniżki, aby szybciej znaleźć najemców. Dlatego potencjalni nabywcy mają duże szanse na trafienie okazji.

Czy warto nadal inwestować w mieszkania na wynajem?

Szukający długoterminowej inwestycji w dalszym ciągu interesują się rynkiem nieruchomości, szczególnie w średniej wielkości miastach, gdzie ceny najmu są stabilne, a mieszkania dostępne w niższej cenie.

Dane Otodom Analytics pokazują, że nawet w dużych miastach doszło w marcu 2025 roku do wzrostów cen, biorąc pod uwagę zmianę rok do roku. Szczególnie dotyczy to kawalerek i mieszkań dwupokojowych. W przypadku większych lokali w części miast odnotowano wysokie spadki, np. o ponad 8% we Wrocławiu, jeśli chodzi o mieszkania o nieruchomości powyżej 90 mkw.

Jednak decydując się na taką inwestycję, należy liczyć się z ryzykiem zmian legislacyjnych, rosnących kosztów utrzymania nieruchomości czy też niepewności dotyczących popytu w kolejnych latach.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.