Łódź to niewątpliwie miasto związane z filmem. Posiada ono nie tylko popularną w całym kraju „Filmówkę” czy Muzeum Kinematografii, ale jest również współorganizatorem wielu festiwali filmowych oraz miejscem, gdzie nakręcono wiele dzieł spod znaku dziesiątej muzy. Poniżej przedstawiamy 8 filmów z akcją osadzoną w Łodzi:
1. „W ciemności” Agnieszki Holland (2011)- historia Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz)- Polaka ze Lwowa, który w czasie II wojny światowej przez ponad rok pomagał oraz dawał schronienie ukrywającej się w poziemnych kanałach grupie żydowskich uciekinierów z getta. Początkowo pomoc oparta wyłącznie na pozyskiwaniu od Żydów pieniędzy i kosztowności, z czasem ewoluowała w heroiczną walkę o ludzkie życie. Głównym plenerowym bohaterem tego filmu jest Łódź, a cała historia oparta jest na książce „Dziewczynka w zielonym sweterku” K. Chigier.
2. „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy- nakręcony w 1975 r. film, będący ekranizacją dzieła W. Reymonta pod tym samym tytułem. Akcja filmu osadzona jest w XIX w. i ma miejsce w Łodzi (tytułowa ziemia obiecana), będącej rozwijającym się ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Reżyser ukazuje moment narodzin kapitalizmu i wyzysku robotników. Bohaterami filmu są 3 przyjaciele: Polak Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), Niemiec Maks Baum (Andrzej Seweryn) oraz Żyd Welt Moryc (Wojtek Pszoniak), którzy postanawiają założyć fabrykę tekstyliów.
3. „Edi” Piotra Trzaskalskiego z 2002 r.- film ten opowiada o losach tytułowego Ediego (Henryk Gołębiewski) i Jureczka (Jacek Braciak), którzy żyją ze zbierania na ulicach i śmietnikach złomu. Zarobione pieniądze przepijają, mieszkając w przeznaczonej do rozbiórki fabryce. Wkrótce Edi dostaje propozycję nie do odrzucenia od dwóch braci (J. Lenartowicz i G. Stelamszewski) i musi pomagać w nauce ich 17-letniej siostrze- Księżniczce (A. Kisio). Dziewczyna zachodzi w ciążę i kryjąc ukochanego, mówi swoim braciom, że ojcem jest Edi.
4. „Seksmisja” Juliusza Machulskiego (1983 r.)- opowieść osadzona jest najpierw w 1991 r. i przenosi się aż do 2044 r., kiedy poddani epokowemu eksperymentowi: – Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz) budzą się z hibernacji. Świat, który zastają, jawi się im jako pozostałość wojny nuklearnej, podczas której wybito wszystkich mężczyzn. Kobiecą społecznością rządzi Jej Ekscelencja (Wiesław Michnikowski), niegodząca się na przetrwanie jakiegokolwiek przedstawiciela płci męskiej (sceny w willi Jej Ekscelencji kręcono pod Łodzią).
5. „Z miasta Łodzi”- dyplomowy film Krzysztofa Kieślowskiego, który ukazuje w nim Łódź pod koniec lat 60. XX w. Reżyser obserwuje i uwiecznia za pomocą kamery różne miejsca oraz zdarzenia w mieście, w którym mieszkał przez wiele lat. Dokument Kieślowskiego przedstawia Łódź jako potęgę przemysłu włókienniczego, a także mieszkających w nim robotników, którzy kochają to, co robią. W tle widz może dostrzec zniszczone budynki, biedę, dzieci na ulicy, a to wszystko przy melodiach orkiestry mandolinistów E. Ciukszy.
6. „Męska sprawa” z 2001 r. w reżyserii Sławomira Fabickiego opowiada historię 13-letniego Bartka (Bartosz Idczak), który pochodzi z biednej łódzkiej rodziny. Matka (Katarzyna Bargiełowska) z trudem utrzymuje dom, składając plastikowe lalki, a bezrobotny ojciec (Marek Bieliecki) wychowuje syna za pomocą pasa. Bartek ma trudności w szkole, a w wolnym czasie gra w drużynie piłkarskiej prowadzonej przez nauczyciela w-f (Mariusz Jakus), który wyzwiskami zmusza chłopców do maksymalnego wysiłku i posłuszeństwa. Jedynym przyjacielem Bartka jest pies ze schroniska.
7. „Moje pieczone kurczaki” Iwony Siekierzyńskiej- film opowiadający o młodym małżeństwie: Wojtku (Adam Nawojczyk) i Agacie(Agata Kulesza), które wraz ze swoim 6-letnim synem (Antek Barszczak) wracają do Polski po paru latach pobytu w Kanadzie. Niestety para niczego nie dorobiła się, będąc na emigracji i pilnie poszukuje pracy. Wkrótce Wojtek zaczyna prowadzić własny interes, jakim jest sprzedaż pieczonych kurczaków. Agata natomiast skupia się na studiowaniu w prywatnej szkole filmowej. Nakręcony przez nią film o mężu uratuje jej małżeństwo.
8. „Dotknij mnie” Ewy Stankiewicz i Anny Jadowskiej (2003)- historia opowiadająca o losach kilku ludzi, którzy chcą kochać i być kochani. Ich losy z czasem zaczynają się zbiegać, choć oni tego nie zauważą. Ten dramat z elementami komedii jest silnie zakorzeniony w dokumentalnej scenerii, w Polsce, a dokładniej w Łodzi. To dzieło filmowe mówi przede wszystkim o braku miłości oraz o desperackim jej poszukiwaniu.
Dodaj swój komentarz