„Nie mamy zbyt dużego marginesu, żeby obniżać ceny” – prezes Pekabex Development o rynku mieszkaniowym

„Nie mamy zbyt dużego marginesu, żeby obniżać ceny” – prezes Pekabex Development o rynku mieszkaniowym

O deweloperach rzadko mówi się dobrze. Według powszechnej opinii społeczeństwa mieszkania można budować i sprzedawać taniej. Deweloperzy są jednak zdania, że taniej się obecnie nie da. Nie mają oni bowiem zbyt dużego marginesu, żeby obniżać ceny. Czego jeszcze dowiemy się o rynku mieszkaniowym od prezesa Pekabex Development? Wywiad z Grzegorzem Kaweckim przeprowadził portal Bankier.pl.

Skąd zła prasa deweloperów?

Według prezesa Pekabex Development Grzegorza Kaweckiego zła prasa towarzyszy deweloperom od zawsze. Dzieje się tak dlatego, że mieszkanie to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka, jednocześnie jednak i jeden z najdroższych produktów, na którego zakup najczęściej trzeba zaciągnąć kredyt. W związku z tym, że nieruchomości mają relatywnie wysoką cenę, spora część społeczeństwa jest zdania, że można budować taniej. Jednak według deweloperów ze względu na wysokie koszty budowy, czasochłonne i skomplikowane procedury oraz częste zmiany przepisów, budować taniej się po prostu nie da. Mówią wprost, że nie mają obecnie zbyt dużego marginesu, żeby obniżać ceny.

Jakie oczekiwania mają deweloperzy wobec rządzących? Czy deweloperzy czekają na kredyt 0%?

Grzegorz Kawecki oczekuje od rządu przede wszystkim chęci dialogu oraz ułatwienia procesu inwestycyjnego, który obecnie trwa zdecydowanie zbyt długo, bo nawet 3-4 lata od momentu złożenia dokumentów, po uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest zdania, że gdyby procesy te uległy usprawnieniu, to mieszkania mogłyby być tańsze. Jeśli natomiast chodzi o kredyt 0%, to według pana Grzegorza branża nie powinna na niego czekać czy brać jego starut pod uwagę. Deweloperzy powinni po prostu dalej robić swoje i budować, bo w Polsce mieszkań cały czas jest za mało. Ostatnie badania pokazały, że może ich brakować nawet 1,8 miliona. W związku z tym ważne jest stałe zasilanie rynku mieszkaniowego w nowe nieruchomości bez względu na to, czy nabywcy otrzymają wsparcie od rządu, czy nie. Branża deweloperska będzie się rozwijała dalej, bo produkcja mieszkań jest potrzebna. Ta informacja powinna stanowić dla deweloperów informację ważniejszą od tej, czy i kiedy wystartuje nowy rządowy program wparcia dla kredytobiorców.

Budownictwo prefabrykowane – trend, który rozwinie się też w Polsce?

Budownictwo prefabrykowane zyskuje na popularności na całym świecie dzięki swoim licznym zaletom i nowoczesnym technologiom produkcji. Wyróżnia je przede wszystkim oszczędność czasu, bo czas potrzebny na budowę budynku prefabrykowanego jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych metod budowy. Ponadto, według Grzegorza Kaweckiego, budownictwo prefabrykowane jest gwarancją niemal doskonałej jakości, bo elementy produkowane są w reżimie technologicznym fabryki. Dodatkowym plusem jest także znacznie mniejsza ilość osób potrzebnych do postawienia takiego typu budynku. W związku z tym budownictwo prefabrykowane będzie dalej zyskiwać na popularności również w Polsce. Już teraz firma Pekabex Developement realizuje 5 tego typu inwestycji w Polsce i cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.