Księga wieczysta jest zdecydowanie jednym z najważniejszych dokumentów domu lub mieszkania. Można z niej wiele wyczytać, np. kto jest właścicielem nieruchomości i czy ma ona obciążenia egzekucyjne lub hipoteczne. Co dokładnie zawiera taka księga wieczysta, w jaki sposób się z nią zapoznać i dlaczego warto to zrobić?
Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej?
Księga wieczysta (w skrócie KW) jest ogólnie dostępnym dokumentem opisującym stan prawny nieruchomości. Można znaleźć w niej dane dotyczące m.in. właściciela, adresu nieruchomości oraz jej powierzchni i przeznaczenia, jak i hipotek na niej ciążących. Powinien do niej zajrzeć każdy, kto zamierza kupić nieruchomość. Tylko w ten sposób można upewnić się bowiem, iż transakcja zakupu będzie bezpieczna. Aby wiedzieć jak ją czytać, warto poznać jej budowę.
Działy księgi wieczystej
Każda księga wieczysta dzieli się na cztery działy, z których każdy odpowiada konkretnemu rodzajowi informacji. W pierwszym z nich znajdziemy informacje ogólne, tj. dokładne oznaczenie nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia oraz te bardziej szczegółowe, jak ilość pomieszczeń czy liczbę kondygnacji. Ponadto znajdują się tam informacje, jakie prawa przysługują nam jako właścicielowi tej nieruchomości, np. czy możemy poruszać się po innych działkach, na jakich zasadach możemy korzystać z parkingów oraz jaki jest nasz udział w częściach wspólnych. Dział II KW znaleźć można informacje o właścicielu lub użytkowniku nieruchomości. Gdy właścicieli jest więcej to w dziale tym zawarte są też dane o wielkości ich udziałów. W dziale III znajdują się informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości. Zawiera zatem dane o różnych obciążeniach nieruchomości, np. o służebności gruntowej i przesyle, czyli prawach firm przesyłowych. Ten dział jest szczególnie istotny dla nabywców, ponieważ to tutaj znajdą oni informacje o ewentualnej egzekucji z nieruchomości. Dział IV zawiera informacje o hipotekach, również o ich wysokości, rodzaju itd. Ten dział jest więc także bardzo ważny dla osób chcących zakupić nieruchomość, ponieważ z niego dowiedzą się o ewentualnym obciążeniu nieruchomości.
Jak znaleźć księgę wieczystą?
Każda księga wieczysta udostępniana jest obecnie w dwóch formach: papierowej i elektronicznej. Aby skorzystać z formy papierowej należy z numerem księgi udać się do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się dana nieruchomość, bowiem za zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych zajmuje się wydział ksiąg wieczystych działający przy każdym sądzie rejonowym. Ważną informację stanowi fakt, że każdy może przeglądać księgi w obecności pracownika sądu i nie trzeba mieć do tego żadnych specjalnych pozwoleń czy uprawnień. Obecnie coraz bardziej popularną formę sprawdzania ksiąg wieczystych stanowi przeglądanie elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych, który na bieżąco aktualizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Należy pamiętać, że aby móc przejrzeć zawartość księgi wieczystej, w tym przypadku również musimy znać jej numer.
Dodaj swój komentarz